Historie dne pozemního vojska

Z minulých ročníků:

Bahna 1990

Ve vojenském výcvikovém prostoru Jince se uskutečnilo setkání majitelů vojenských historických vozidel. Následující závod "veteránů" byl nevídaným diváckým zážitkem.

Bahna 1991

Na Strašickém tankodromu se z iniciativy KVH Volduchy opět setkávají majitelé vojenských historických vozidel. Jejich účast včetně diváků vzrostla více než čtyřikrát.

Bahna 1992

Řady pořadatelů se rozšířily o 1. tankový pluk ze Strašic a Military Car Club Plzeň. Ročník se již nazýval "Velká Bahna" a byl doplněn o ukázky výcviku jednotek pozemního vojska a boje o opevnění Jordán.

Bahna 1993

Program bohatý na statické i dynamické ukázky přilákal kolem pěti tisíc lidí, kteří měli možnost sledovat, co dokáže současná bojová technika ve srovnání s historickou.

Bahna 1994

Tento ročník měl charakter mezinárodní branně-sportovní soutěže. Zpestřením byla mezinárodní soutěž majitelů vojenských historických vozidel. Ve dvou dnech byly představeny nejen výsledky práce klubů vojenské historie, ale i úroveň výzbroje a vycvičenosti příslušníků armády. Akci organizoval inspektor pozemního vojska AČR již jako Den pozemního vojska AČR.

Bahna 1995

Součástí tohoto ročníku byla mezinárodní soutěž malých vojenských terénních vozidel "Sraz na demarkační čáře". V dynamických ukázkách bylo předvedeno vedení obranného boje jednotkami mechanizovaného vojska, výcvik průzkumných a výsadkových jednotek, činnost padákového výsadku atd.

Bahna 1996

Deštivé počasí tohoto ročníku mu přidalo na atraktivnosti. Tisíce diváků mohly při ukázkách různých druhů bojového výcviku posoudit, co vydrží výstroj, výzbroj a vojáci 1. armádního sboru a 4. brigády rychlého nasazení. Jedním z nových prvků bylo slaňování z vrtulníku z výšky čtyřiceti metrů. Následovalo defilé historické a soudobé bojové techniky a závod téměř sto padesáti vojenských historických vozidel.

Bahna 1997

Milovníci vojenských historických vozidel si opět přišli na své: nechyběla terénní jízda a ukázka současné vojenské techniky. Sílu Tatrovek, džípů, gaziků, uazů, véesek i obrovitých krazů, starých, novějších i úplně moderních vojenských vozidel prověřil i rozbahněný terén.

Bahna 1998

Tuto akci organizovalo Velitelství pozemního vojska AČR. Zahrnovala setkání klubů a společností vojenské historie a soutěž vojenských historických vozidel. Vprogramu byly i ukázky vojenského umění z let 1200 až 1300, 1500 až 1580, z doby třicetileté války, taktické ukázky napoleonských vojsk a rakouských jednotek z prusko-rakouské války 1866 aj.

Bahna 1999

Desátého setkání se zůčastnilo přes 30 000 lidí. Program byl nabit ukázkami historických uniforem i současné bojové techniky, nechybělo ani předvedení tvrdého výcviku příslušníků speciálních jednotek. K vidění byla i Hradní stráž předvádějící slavnostní střídání stráží. Při statických ukázkách si návštěvníci mohli osahat současnou bojovou techniku od moderního tanku T-72 přes obrněné transportéry po raketomety a ruční zbraně.

Bahna 2000

Dne pozemního vojska se poprvé zúčastnili příslušníci armády USA a Bundeswehru SRN. Návštěvníci mohli shlédnout ukázku bojové činnosti příslušníků pozemních sil, soutěž vojenských historických vozidel atd.

Bahna 2001

Účast příslušníků NATO se rozšířila, takže návštěvníci mohli vidět techniku armád Francie, Nizozemí, SRN a USA. Na programu bylo defilé klubů vojenské historie, současné i historické vojenské techniky a další dynamické a statické ukézky klubů vojenské historie, AČR a zahraničních armád. Den pozemního vojska mohli v přímém přenosu poprvé sledovat diváci České televize.

Bahna 2002

Počasí opět potvrdilo název akce "Bahna". Význam akce podtrhla návštěva prezidenta ČR V. Havla. Opět se zvýšila účast příslušníků zahraničních armád, přijeli zástupci z USA, SRN, Velké Británie, Nizozemí, Polska a Rakouska.

Bahna 2003

Tradičně se zúčastnili partneři z NATO se svojí technikou. V programu byl dán větší prostor specializovaným silám: chemikům, ženistům, příslušníkům průzkumných jednotek a příslušníkům záchranných a výcvikových základen sil území obrany. Prezentace klubů vojenské historie byla zaměřena na ukázky skutečných událostí z let 1938 a 1945

Bahna 2004

Rekordních 50 000 návštěvníků zhlédlo defilé vojenské techniky a historické ukázky. Prezentovaly se i armády Francie, Polska, Rakouska, SRN a USA. V dynamických ukázkách se představily 4. brigáda rychlého nasazení, chemické jednotky a dělostřelecké jednotky AČR a také ženijní jednotky v součinnosti s 1. tankovou rotou aktivních záloh dobrovolných. Výcvik předvedly záchranné jednotky, Vojenská policie a Čestná stráž AČR. K vidění byly ukázky jednotek nasazených v mírových misích ve spolupráci s PČR. Z prostředků vzdušných sil zde byly bitevníky L-159 a vrtulníky Mi-24 a W3A Sokol.

Bahna 2005

Tento ročník byl součástí 60. výročí ukončení 2. světové války. V defilé se představilo 60 kusů vojenské techniky z období 2. světové války, převážně ze sbírek Muzea na demarkační linii v Rokycanech. Byli zde příslušníci armád Francie, Polska, Rakouska, Slovenska, SRN, USA a Velké Británie i se svou těžkou bojovou technikou. Průlety se premiérově představily nové nadzvukové letouny JAS-39 Gripen.

Bahna 2006

Na 50 000 návštěvníků zhlédlo defilé historické vojenské techniky, současné techniky AČR či techniku armád ze SRN, Slovenska, Rakouska a Velké Británie. Lákadlem byla kombinovaná ukázka Společných sil: osvobozování objektu pozemními silami a výsadky za podpory proudového a vrtulníkového letectva, výsadkářů a dělostřelectva. Ročník byl mimořádný i představením klubu Polonia Military z Varšavy.

Bahna 2007

Tento ročník nabídl kromě historického defilé, defilé AČR a hostů dvě historické ukázky, Zborov 1917 a SNP 1944. Kombinovaná ukázka AČR byla v historii Bahen vůbec největší. Dominantní bylo nasazení roty tanků T-72-4 CZ a mechanizované roty s BVP-2 z Přáslavic, které doplňovala 1. tanková rota AZ. Nasazení letectva včetně vysazení zásobovacího kontejneru z transportní AN-24 bylo skvělým závěrem.

Bahna 2008

Tento ročník byl věnován především připomínkám významných výročí. Po tradičnám zahájení a defilé proběhly pod záštitou Československé obce legionářské čtyři historické ukázky. Bylo připomenuto 90. výročí bojů za vznik ČSR v Itálii, 70. výročí událostí roku 1938, 65. výročí bojů při osvobozování Kyjeva a 40. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR v roce 1968. AČR předvedla tradiční kombinovanou ukázku Společných sil.

Bahna 2009

Připravuje se...

Bahna 2010

Letošní ročník proběhne 19.6.2010 od 9:00 hodin (do 16:00 hodin)

 

zdroj: programový průvodce 20. ročníkem "Dne pozemního vojska" ze dne 20. června 2009